Somevaikuttajat Jaakob Rissanen ja Rita Piironen
Jaakob ja Rita ovat hyvä esimerkki siitä, että mitä vaan voi saavuttaa, kun on oikea asenne arjessa.
Somevaikuttaja Jaakob Rissasen polku yrittäjäksi
Riverian liiketoiminnan opiskelija Jaakob Rissanen valitsi yrittäjyyspolun. Oppimisympäristönä on oma yritys, jossa arjen asenne ratkaisee monta asiaa. Jaakob pääsi kokeillen etsimään omia kiinnostuksen kohteita opiskelijayrittäjänä. Lopuksi se, mihin hän päivittäin keskittyi, kasvoi omaksi yritykseksi. Tiimiyrittäjyyden keskiössä oli Riverian Asenne-projekti, jossa Jaakob toimi kampuskierrosten ja studiolähetysten juontajana.
Draft -ohjelmassa hän hioi liikeideaansa henkilöbrändäyksen opissa. Työskentely kameran edessä on jo ammattimaista. Jaakob jakaa osaamistaan tammikuussa 2022 ilmestyvässä kirjassa: Jaakob Rissanen, Ville Kormilainen; Tokkerin käsikirja (Otava)
Tiimi: Jaakob ja Rita
Jaakobin tiimiin kuuluu Rita Piironen. Rita on hankkinut osaamistaan työkokemuksella ja Riverian ravintola- ja cateringalan opinnoissa. Jaakob ja Rita yhdistivät somevaikuttajatyössään sekä kesäkahvilassaan eri alan osaamisiaan, kokemuksia ja verkostojaan.
He haluavat esimerkillään muistuttaa, että kannattaa mennä rohkeasti kohti unelmiaan. Omia oppejaan ja kokemuksiaan jakamalla he haluavat kannustaa ja innostaa kaikkia jahtaamaan unelmiaan.